Czytelnia

26 kwietnia 2016 r.

Zwiadowcy to bestselerowa seria autorstwa Johna Flanagana. Pierwsza jej część ukazała się w 2004  roku w Australii. Opowiada ona o wydarzeniach dziejących się w średniowiecznym Araluenie, odpowiadającym obecnej Anglii. Główny wątek pierwszej części skupia się na piętnastoletnim Willu, którego nazwiska nikt nie zna. Historia rozpoczyna się w sierocińcu na Zamku Redmont, w jednym z największych lenn. Jest dzień przed Dniem Wyboru, w którym to podopieczni barona Aralda, pana na Redmont, mają wybrać odpowiednią szkołę. Wszyscy znajomi Willa doskonale wiedzą, gdzie chcą się uczyć. Należą do nich Horace Altman, krzepki młodzieniec o wielkiej sile, Jenny Dalby, doskonała kucharka, George Carter, żylasty chłopak z zamiłowaniem do nauki  i Alyss Mainwaring, wkrótce czeladniczka Królewskich Służb Dyplomatycznych. Gdy wreszcie nadchodzi Dzień Wyboru wychowankowie sierocińca zostają przyjęci pod opiekę swoich nowych mistrzów, wszyscy oprócz Willa. Wszystko zmienia jednak pewien „test” zaplanowany przez zwiadowcę Halta, przydzielonego do opieki nad lennem, który posiada ponoć informacje o młodym chłopaku i zostawia je zapisane na kawałku papieru u Aralda . Will, wiedziony ciekawością, wchodzi po wysokim murze do wieży i znajdującego się w niej gabinetu barona. Zostaje jednak przyłapany przez tajemniczą, odzianą w zielono-szary płaszcz postać zwiadowcy. Gdy w końcu baron pozwala młodzianowi zapoznać się z treścią zawartą na papierze doznaje szoku, bo ma dostać się do elitarnego Korpusu Zwiadowców, o którym członkach krążą plotki, iż uprawiają oni czarną magię i ma zostać uczniem legendarnego Halta. Gdy podczas polowania na dzika razem z baronem Horace i Will nawzajem ratują sobie życie zaczynają darzyć się wielką przyjaźnią . W drugim tomie opisana jest walka z Morgarathem, buntowniczym władcą Gór Deszczu i Nocy. Gilan, wcześniejszy uczeń zwiadowcy z Redmont, udaje się do niego z prośbą o wysłanie Willa i Horace do Celtii z listem do tamtejszego króla. Po drodze znajdują puste wartownie i wioski. Gilan zawraca do Redmont i zostawia chłopców z pewną dziewczyna, Evanlyn, która tak naprawdę może wcale nie być tym, za kogo się podaje. W kolejnych tomach akcja dzieje się w większej ilości lenn i państw, po których Will, już jako pełnoprawny zwiadowca, podróżuje. Na razie jest ich (tomów) dwanaście i dodatek, lecz ponoć jeszcze w tym roku wyjść ma jeszcze jeden. Autor wspomina o tym na końcu księgi dwunastej. Każda z części cyklu trzyma czytelnika w napięciu. Naprawdę przyjemnie się to czyta, a w niektórych momentach łza zakręci się w oku. Trzeba samemu przeczytać, żeby doświadczyć niezapomnianych emocji. Seria urzekła mnie swoją barwną fabułą, nagłymi zwrotami akcji i postaciami bohaterów. Gdy tylko to przeczytałam, stwierdziłam, iż jest to jedna z moich ulubionych sag.
Kolejne części „Zwiadowców”:
-„Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu” (2004)
-„Zwiadowcy: Płonący Most” (2005)  
-„Zwiadowcy: Ziemia Skuta Lodem” (2005)  
-„Zwiadowcy: Bitwa o Skandię” (2006)  
-„Zwiadowcy: Czarnoksiężnik z Północy” (2006)  
-„Zwiadowcy: Oblężenie Macindaw” (2007)  
-„Zwiadowcy: Okup za Eraka: (2007)  
-„Zwiadowcy: Królowie Clonmelu” (2008)  
-„Zwiadowcy: Halt w Niebezpieczeństwie” (2009)  
-„Zwiadowcy: Cesarz Nihon-Ja” (2010)  
-„Zwiadowcy: Zaginione Historie” (2011)  
-„Zwiadowcy: Królewski Zwiadowca” (2013) 
oraz Prequel serii:
-„Zwiadowcy Wczesne Lata: Turniej w Gorlanie” (2015)
Warto wspomnieć, że w kolejności chronologicznej część „Okup za Eraka” powinno się przeczytać zaraz po „Bitwie o Skandię” iż właśnie po tym wydarzeniu jest ona napisana.

clip_image002
StarNerdka



23 marca 2016 r.

Ostatnio w moje ręce wpadła kolejna część jednej z mojej ulubionej serii „Więzień labiryntu” autorstwa James’a Dashner’a pt. „Próby Ognia”. Choć uważam, że pierwsza książka z tego cyklu była lepsza od tej, to mimo wszystko charakter tej lektury jest „niczego sobie”. Ta część niesie za sobą dla Thomasa i jego przyjaciół z początku sielskie dni. Niestety, Streferzy muszą pogodzić się z drastycznie krótkim „wolnym czasem”, ponieważ DRESZCZ informuje ich, że świat nie jest już taki jak wcześniej. Okazuje się, że doszło do ogromnych wybuchów na Słońcu, które naukowcy za późno odkryli- promienie doszczętnie spaliły strefę między zwrotnikową unicestwiając wiele żyć. Na domiar złego z międzynarodowego laboratorium wydostała się Pożoga (jeśli chcecie wiedzieć co to jest, to musicie przeczytać ;) ), która niszczy ludzkość w zaskakująco szybkim tępię. Ludzie tracą rozum i nie mogą racjonalnie myśleć. Thomas i jego przyjaciele muszą przejść kolejną próbę zwaną przez DRESZCZ „Próbą Ognia”, która polega na przejściu miejsca najbardziej dotkniętego przez Pożogę, zwanego Pogożeliskiem. Streferzy nie zdają sobie sprawy, że jakakolwiek Zmienna (w książce tak nazywają się próby) może gorsza od Labiryntu, jednak DRESZCZ postarał się o „maleńkie” niespodzianki, przez co chłopcy wręcz „tęsknią” za Labiryntem. Niektórych niestety zadanie przerośnie. Podczas testów Thomas zmaga się z wszystkimi problemami, które dotykają innych Streferów, jednak DRESZCZ postanawia poddać go jeszcze większym próbom niż u kolegów- nie chodzi tu o wyzwania fizyczne, lecz psychiczne, które zostawiają w nim głęboki ślad. Zupełnie inne miejsce, nowi bohaterowie, jak zwykle zwroty akcji, fabuła trzymająca w napięciu od pierwszych stron po ostatnie- tak właśnie wygląda ta książka. Jeśli lubisz poczuć dreszczyk emocji to „Próby Ognia” obowiązkowo powinny być na Twojej liście książek. Zachęcam do lektury :)
(W 2015r. zekranizowano powieść,a 2016r. ma wejść do kin trzecia-ostatnia część serii, o której z pewnością napiszę recenzje, oczywiście chodzi mi o opis książki, nie filmu)

 Zaczytana

09 marca 2016r.

„Kroniki rodu Kane” to seria autorstwa Ricka Riordana. Opowiada ona o historii rodzeństwa, które odkrywa dawno zatajoną przed nimi tajemnice odnośnie ich korzeni.  Sadie i Carter Kane przysłuchują się rozmowie tajemniczego Amosa z ich ojcem. Potem jadą z nim do muzeum na eksperyment naukowy, podczas którego dochodzi do wybuchu, a jego skutki są tragiczne. Rodzeństwo musi zapoznać się z mitycznym światem bogów egipskich, stawić czoła samemu Chaosowi  i uratować Dom Brooklyński i cały świat. Jednym słowem to kolejny dzień z życia rodziny Kane’ów.
Książki z tej sagi:
-„Czerwona Piramida”;
-„Ognisty Tron”;
-„Cień Węża”.
clip_image002
StarNerdka

28 stycznia 2016


Opowieści z Narni: Lew czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)


Jest to film z 2005 roku na podstawie książki C. S. Lewis’a o tym samym tytule.


Akcja toczy się w czasie II wojny światowej. Rodzeństwo Pevensie  (Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja) dla bezpieczeństwa zostają wywiezieni na wieś i mieszkają w dużym domu profesora. Pewnego dnia, dla zabicia nudy, bawią się w „chowanego”. W czasie zabawy najmłodsza, Łucja chowa się do szafy. Dziewczynka próbowała dojść do końca szafy lecz zamiast dna na końcu szafy zastała białą krainę. Łucja spotyka fauna, który później ją ostrzega przed niebezpieczeństwem. Dziewczynka wraca do rodzeństwa i opowiada o tym, co ją spotkało, ale nikt jej nie wierzy. Któregoś dnia dzieci chowały się w szafie, ponieważ zbiły szybę w oknie. Cała czwórka trafiła do Narni, gdzie przeżywają wspaniałą przygodę. Film jest ciekawy, wart uwagi, ale, niestety, jego treść odbiega delikatnie od oryginału. Ciekawostką jest też to, że część filmu została nagrana w puszczy Białowieskiej i górach Stołowych. Zapraszam do oglądania :)

                              

   Wszechstronna

 


20 stycznia 2016
Cykl książek “Olimpijscy Herosi to seria książek autorstwa Ricka Riordana. Jest to kontynuacja sagi „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, o której pisała moja redakcyjna koleżanka Zaczytana. Akcja toczy się w XXI wieku na prawie całym świecie. Książki opowiadają o przygodach naszych starych przyjaciół, czyli Percy’ego, Annabeth i Nico di Angelo,  oraz nowo poznanych Jasona, Piper, Leo, Franka, Hazel i trenera Hedga, który kocha boks prawie tak jak swój kij bejsbolowy. Cykl zawiera elementy pięknej mitologii greckiej i podobnej do niej rzymskiej. Bohaterowie przeżywają coraz to różniejsze przygody. Gaja się przebudza. Wypowiedziana zostaje nowa przepowiednia i jak zwykle herosi muszą ratować świat. Żeby zrozumieć chociaż trochę tę powieść najpierw trzeba przeczytać wcześniejszy cykl, który szczerze polecam z własnego doświadczenia.

Książki z sagi „Olimpijscy Herosi”:                  
 
„Zagubiony Heros”
„Syn Neptuna”
„Znak Ateny”

„Dom Hadesa”
„Krew Olimpu”

clip_image002

StarNerdka



19 stycznia 2016


Mam swoją listę najulubieńszych książek, które NAPRAWDĘ warto przeczytać (może kiedyś ją dodamJ). Na pierwszym miejscu są ex aequo- najlepsza z najlepszych seria pt. „Percy Jakckson i bogowie olimpijscy” autorstwa Ricka Riordana (o której wcześniej pisałam), oraz najwspanialszy, wyśmienity i po prostu fantastyczny cykl pt. „Więzień Labiryntu” (ang. „Maze Runner”) spod pióra James’a Dashner’a i właśnie o pierwszej części tej trylogii Wam napisze.

            Pierwsza z książek tej serii nosi tytuł właśnie „Więzień Labiryntu”. Opowiada o Thomasie- szesnastoletnim chłopaku, który z wyczyszczoną pamięcią trafia do Strefy, która jest środkiem i jedynym bezpiecznym miejscem w rozległym i przerażającym Labiryncie, gdzie dzień w dzień zmieniają się położenia ścian.
Akcja zaczyna się od tego, że bohater budzi się w metalowej windzie. Kiedy drzwi się otwierają trafia do Strefy. Zauważa, że są tam sami chłopcy, którzy tak jak on są pozbawieni wspomnień. Od pierwszego dnia pobytu chce zostać Zwiadowcą (badaczem Labiryntu). Po pewnym czasie staje się nim i wraz z przyjacielem Minho szuka upragnionego wyjścia. Pewnego dnia do Strefy winda przywozi następnego nieszczęśnika i od tego momentu wszystko zmienia się całkowicie…

            Książka skrywa w sobie miliony zwrotów akcji i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Stała się światowym bestsellerem i jest porównywana do takich gigantów jak „Niezgodna” oraz „Igrzyska Śmierci”. Jej kolejne części to „Próby Ognia” oraz „Lek na Śmierć”. Pierwszy i drugi tom został zekranizowany natomiast trzeci jest w przygotowaniu. Z całego serca polecam tę książkę! Pamiętajcie „Każde wejście do Labiryntu maże stać się przepustką do koszmaru, i walką na śmierć i życie… Przetrwają tylko najlepsi”.



 Zaczytana    
 

26 listopada 2015

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o książce, która chwyciła mnie za serce. Chodzi o zagraniczny  bestseller pt. „Gwiazd naszych Wina” autorstwa Johna Greena - kultowego, amerykańskiego pisarza.
                Książka opowiada o Hazel Grace Lancaster - szesnastoletniej dziewczynie chorej na raka tarczycy z przerzutami na płuca, która uważa, że już nie ma o co walczyć skoro i tak umrze. Dziewczyna, za namową matki, co środę niechętnie uczęszcza na spotkania Grupy Wsparcia. Jednak pewnego razu jej punkt patrzenia na życie zmienia się za sprawą nowego uczestnika grupy Agustusa Watersa (w skrócie Gus) - byłego koszykarza, któremu rak „zabrał” nogę. Hazel szybko zaznajamia się z chłopakiem. Po jakimś czasie zostają parą i wyruszają w podłóż do Amsterdamu. 
                Książka pokazuje nam życie dwojga chorych na raka, młodych ludzi, którzy pomimo swojego losu przeżywają wspaniałą przygodę. Zakończenie powieści jest zaskakujące i zmusza do nie jednej łzy. Szczerze polecam ją każdemu kto lubi dramaty!


PS. W roku 2014 ukazała się ekranizacja książki, ale o tym już w zakładce Hobby Emoji


Zaczytana


12 listopada 2015

Mam wiele ulubionych książek, jednak najbardziej urzekł mnie cykl pt. "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy" pióra Rick'a Riordan'a. Seria książek opowiada o przygodach tytułowego bohatera, który jest synem Posejdona i jego przyjaciół: Annabeth- córka Ateny i Grover- satyr. W każdej z książek Percy mierzy się z przygodami opartymi na mitach o innych herosach greckich (Perseusza, Odyseusza, Tezeusza i Achillesa) dobrze nam znanych z lekcji j.polskiego. Pomimo takiego związku książki z mitologią, akcja toczy się w XXI w.
               Cykl tłumaczy wiele, różnych zjawisk na podstawie wierzeń greckich. Na przykład na  pytanie: Czy wiecie dlaczego w Trójkącie Bermudzkim giną okręty? Zapewne odpowiecie, że to przez glony lub coś w tym stylu, ale co jeśli to tam znajduje się jaskinia cyklopa Polifema, a bogowie z Olimpu chcą, żebyśmy myśleli inaczej?

Tytuły książek z serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy":
v  "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Złodziej Pioruna"
v  "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Morze Potworów"
v  "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Klątwa Tytana"
v  "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Bitwa w Labiryncie"
v  "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Ostatni Olimpijczyk"

"Kontynuacją" serii jest cykl "Olimpijscy Herosi" skupiający się zarówno na mitologii greckiej jak i rzymskiej.





  Zaczytana



12 listopada 2015

Jako, że w tym roku wyjątkowo omawiają tę lekturę trzecie i pierwsze klasy dziś będzie o "Krzyżakach"! "Krzyżacy" to powieść napisana przez Henryka Sienkiewicza. W okresie publikacji powieść była protestem przeciwko germanizacji prowadzonej przez władze zaboru pruskiego. Sienkiewicz pisał "ku pokrzepieniu serc" Polaków. Chciał, aby jego książka ukazywała Polskę w okresie świetności jej oręża.Cała powieść opowiada o przygodach i trudach Zbyszka i Maćka z Bogdańca, którzy (i nie tylko oni, ale też cały naród polski w tych czasach) walczyli przeciwko tytułowym Krzyżakom. Nie będę zdradzał treści lektury, ponieważ trzeba ją samemu przeczytać i pokochać, jak Zbyszko kochał Danusię.
BA


2 listopada 2015

Przeczytałem wiele książek lecz ta jedna seria najbardziej przypadła mi do gustu. "Felix, Net i Nika" autorstwa Rafała Kosika to książka zaadresowana do nas, gimnazjalistów, ponieważ główni bohaterowie są w tym samym wieku co my, dzięki czemu łatwo nam się z nimi utożsamiać. Książki opowiadają o przygodach tytułowych bohaterów oraz ich przyjaciół. Wielkie roboty ,duchy, tajemnicze zagadki, portale pozwalające przenieść się w przyszłość lecz także zwykłe życie gimnazjalistów to tematy książek z tej serii. Jeżeli to wszystko Cię interesuje, to możesz spokojnie przeczytać tę wspaniałą serię do czego gorąco zachęcam :).
BA

Wszystkie tytuły serii:
  • Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  • Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
  • Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
  • Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
  • Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
  • Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia
  • Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka
  • Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn
  • Felix, Net i Nika oraz Świat Zero
  • Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci
  • Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie.
  • Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy
  • Felix, Net i Nika oraz Klątwa Domu McKilianów
  • Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie 
  • Obraz w treści 1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz